Skoči na glavno vsebino

Zaključek projekta Podari obleko, posadi smreko

V Sloveniji letno zavržemo kar 17 000 ton tekstila, od tega se na ekološki način predela samo 15 % takšnega tekstila. Preostanek zavrženih oblačil konča na odlagališčih ali v sežigalnicah. Tekstil je slabo razgradljiv zaradi sestave. Pri sežigu enega kilograma komunalnih odpadkov, kamor se največ odlaga tekstil, nastane kar nekaj kg CO₂.
Med 25. in 29. marcem je naša šola postala središče zbiranja oblačil. Sodelovali smo s podjetjem Valtex, ki je v sodelovanju podjetja Answear Wear&Share izvedlo mednarodni projekt Podari obleko, posadi smreko. Omenjeni projekt trenutno poteka v petih državah.

Z akcijo smo poskrbeli za ponovno uporabo oziroma predelavo oblačil, s tem pa zmanjšali količino odloženih odpadkov in posledično količino CO₂ izpustov.
V zahvalo bo naša šola prejela sadiko smreke, ki bo v procesu fotosinteze v letu dni posrkala 24 kg CO₂ iz ozračja, s čimer bomo še dodatno pomagali razbremeniti okolje CO₂ izpustov.
Z velikim navdušenjem vas obveščamo, da smo s skupnimi močmi zbrali več kot pol tone oblačil.

Najbolj uspešni pri zbiranju so bili učenci 3. b razreda, ki so zbrali kar 144,6 kg. Iskrene čestitke, 3. b!

Zahvaljujemo se vsem, ki ste nas podprli ter skupaj z nami pripomogli k varovanju in ohranjanju narave.

Klavdija Strniša, mentorica humanitarnega krožka